Las w słoju

  • by

Odpowiedni wystrój wnętrza wymaga dużego zaangażowania, wyczucia smaku oraz odpowiedniego zmysłu łączenia kolorów, kształtów oraz dodatków. Jednym z najlepszych pomysłów na dopełnienie stylu gabinetu, salonu bądź sypialni będzie las w słoju, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność.

Co to jest las w słoiku

Las w słoiku to dekoracja polegająca na stworzeniu w słoiku dowolnej wielkości osobnego, samowystarczalnego ekosystemu roślin, które imitują swoim wyglądem las. Moda na zakup lub samodzielne stworzenie lasu w słoiku jest stosunkowo nowa, jednak sam koncept wziął się od botaników, którzy musieli znaleźć sposób na przewożenie roślin na drugi koniec świata. Wtedy to odkryto, iż pod zamkniętym szkłem powstaje mikroklimat, który sprzyja roślinom. Szczelnie zamknięty słoik chroni również sadzonki i rośliny przed zmianami temperatury oraz nadmierną bądź niedostateczną wilgotnością. Pomysł ten został zaadaptowany i znalazł bardzo duże grono entuzjastów. W skład tej niecodziennej ozdoby wchodzą rośliny, odpowiedni słoik oraz podłoże, w którym posadzone zostaną rośliny. Skład więc jest bardzo prosty. Wśród najbardziej popularnych roślin wchodzących w skład lasu w słoiku są wszelkie rośliny lubiące dużo wilgoci takie jak bonsai, paprocie oraz bluszcze.

Co jest potrzebne do zrobienia lasu w słoiku

Stworzenie własnego ekosystemu w słoiku jest proste. Nie potrzeba zaawansowanych umiejętności oraz wczesnej styczności z ogrodnictwem lub dbaniem o rośliny. Jest to bardzo kreatywne zajęcie, które może pochłonąć Cię na całe popołudnie, a może nawet rozwinąć w Tobie nowe pasje. By stworzyć las w słoju niezbędne będą odpowiednie rośliny – odpowiedniej wielkości dla słoika. Jak wcześniej wspomniano, rośliny dobrze czujące się w nadmiernej wilgoci takie jak paprocie, bluszcze oraz wszystkie rośliny tropikalne świetnie nadadzą się do naszej kompozycji. Drugim istotnym składnikiem jest podłoże. Podstawą podłoża pod las w słoju będzie ziemia do roślin doniczkowych. Najlepiej dobrać ją pod konkretne rodzaje roślin, które planujemy wcielić do kompozycji. Warto również urozmaicić skład podłoża o kamyczki, piasek bądź żwir. Dzięki temu całość prezentować się będzie imponująco i kreatywnie. Koniecznie zakup keramzyt, który gromadząc wodę, będzie chronić rośliny przed gniciem. Ostatnim niezbędnym elementem jest słoik. Słój powinien być duży i szeroki. W tym aspekcie również można poeksperymentować z kształtami. Przykładem ciekawego pomysłu jest stworzenie lasu w słoiku w starej dużej żarówce. Warto też zaopatrzyć się w ozdoby wzbogacające całą kompozycję jak szyszka, większe kamienie czy mech.

Jak zrobić swój własny las w słoju

Na wstępie należy wsypać warstwę keramzytu, który zapobiegnie przedwczesnemu zgniciu roślin. Następnie na tę warstwę wsyp ziemię do roślin doniczkowych. Ziemię można dowolnie formować i układać tworząc ciekawe tło naszej kompozycji. Weź pod uwagę tyle ziemi, by rośliny zmieściły się w słoju. Kolejnym etapem jest sadzenie roślin. Po posadzeniu wszystkich roślin nadszedł moment na najbardziej kreatywny etap, czyli ozdabianie. Tutaj ogranicza nas tylko wyobraźnia. Możemy wybrać dowolną ilość dodatków, kamyczków czy szyszek, które urozmaicą całą kompozycję. W ten o to prosty sposób możesz stworzyć swój własny las w słoju.