Gdzie i jak kupić ziemię pod budowę domu?

  • by

Kupno ziemi pod budowę to dla każdego indywidualny wybór. Decydując się na ten krok musimy uważać na wiele rzeczy. Pomimo emocji, które nam towarzyszą podczas wyboru działki musimy to zrobić z głową, nie zapominając o opanowaniu i dokładnym przemyśleniu sprawy.

Najlepsze miejsce na działkę

Jak wiadomo coraz częściej wybieranym miejscem na budowę własnego domu jest wieś. Miasto dla większości stało się zbyt przytłaczające, bądź zanieczyszczone. Obrzeża także są popularnym miejscem do tego przeznaczonym. Decydując się na wieś bądź obrzeża za działkę zapłacimy mniej niż gdybyśmy wybrali centrum miasta. Należy jedynie pamiętać, by sprawdzić czy aby na pewno kupujemy działkę budowlaną. Wiele osób stara się sprzedać działkę nie informując nowych właścicieli, iż w księgach widnieje ona jako działka rolna nie przeznaczona do budowy. Takie przekształcenie bowiem kosztuje i to nie mało. Stan drogi dojazdowej do takich punktów jak szkoła, sklepy, czy urzędy jest także ważnym elementem przy tym wyborze. Przecież kupujemy działkę z myślą o przyszłości i o zmiennych porach roku oraz warunkach atmosferycznych.

Formalności związane z kupnem działki

Sporządzenie umowy kupna-sprzedaży w formie aktu notarialnego jest jedynym ważnym dokumentem wiążącym z mocy prawa. Właściciel działki musi przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty byśmy mogli taką transakcję przeprowadzić. Dowodem własności gruntu jest odpis z księgi wieczystej, który przy zawieraniu umowy przechodzi na nas. Bywa tak, iż właściciel jej nie posiada wtedy musi przedstawić nam dokumenty potwierdzające, że działka należy do niego. Może to być akt własności bądź akt kupna. Następnym ważnym dokumentem jest aktualny wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Jeżeli posiadamy wszystkie dokumenty wtedy sporządzamy umowę notarialną.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem/ co sprawdzamy?

Aby zabezpieczyć się przed oszustwem musimy przed wizytą u notariusza sami wszystko sprawdzić. Czy dokumentacja jest prawidłowa i czy właściciel jest jedynym właścicielem. Wiadomo, że niespodzianki w tej sytuacji mogą nas wyprowadzić z równowagi. Ważne jest sprawdzenie dat w dokumentacji właściciela. Jeśli wszystko się zgadza a boimy się, że właściciel nagle się rozmyśli, bądź postanowi sprzedać działkę drożej komuś innemu, wtedy możemy sporządzić z nim umowę przedwstępną. Jest ona wiążąca.

Dodatkowe opłaty 

Zakup działki pod budowę wiąże się także z innymi dodatkowymi opłatami niżeli sam zakup. Jak już ustaliliśmy niezbędny jest nam notariusz. Wysokość jego wynagrodzenia przy zakupie działki budowlanej o wartości 300.000 zł wynosi ok. 985 zł netto. Jest to przybliżona cena. Wszystko dokładnie wyliczy nam sam notariusz. Sama procedura podpisania umowy z obecnością notariusza może potrwać kilka godzin.

Wytyczenie działki i dokładne pomiary należą do geodety. Często chcemy wznowić granice i jest on wtedy niezbędny. Cennik usług geodezyjnych ulega ciągłym zmianom. Jest to uzależnione często od regionu. Średnio cena wynosi od 250 zł do 550 zł. Geodeta spędzi u nas jeden dzień a dokumentację przedstawi w przeciągu tygodnia.

Jesli skorzystamy z usługi prawnika wtedy cena jest indywidualnie dobierana pod zakres obowiązków, którym go obarczymy.