Kominek z wkładem – dlaczego warto?

  • by

Kominki z wkładem cieszą się coraz większą popularnością. Nie może to dziwić. Zastosowanie takie rozwiązania to nie tylko elegancji wygląd, ale także niemałe oszczędności w ogrzewaniu. Nie można również zapomnieć o wysokiej wydajności i bezpieczeństwa. Warto zatem poznać zalety kominków z wkładem oraz to czym kierować się przy jego wyborze.

Jaki wkład kominkowy?

Żeliwo i stal to najczęściej wykorzystywane materiały, z których produkuje się wkłady kominkowe. Mają one ogromny wpływ na ich wydajność. Dzięki elementom stalowym ciepło jest bardzo szybko przekazywane do otoczenia. Natomiast żeliwo bardzo dobrze akumuluje ciepło. Co ważne, warto jest wybierać te wkłady, które posiadają grube ścianki. Może to oznaczać, że kominek będzie się rozgrzewał nieco dłużej, ale za to równomiernie.

Zalety kominków z wkładem

Jak wspomniano, kominki z wkładem mają bardzo wiele zalet. Przede wszystkim wymienić należy tu kwestię bezpieczeństwa. Kominki z wkładem charakteryzują się zamkniętym paleniskiem. Ogień oddzielony jest z jednej strony szklanymi drzwiczkami, a z drugiej strony płytami odpornymi na bardzo wysokie temperatury. Dzięki temu ryzyko przedostania się ognia do pomieszczenia jest wręcz minimalne. Poza tym w przypadku kominków w wkładem nie ma także ryzyka przedostawania się dymu do pomieszczenia. Wymieniając zalety kominków w wkładem nie można także zapomnieć o kontroli spalania. Kominki z wkładem dają możliwość kontroli spalania. Wszystko zależy od ilości powietrza jaka dopuszczana jest do paleniska. Oznacza to, że można samodzielnie regulować dopływ powietrza, a tym samym mieć wpływ na to jak długo palenisko w kominku będzie się palić. Kominki z wkładem są także o wiele wydajniejsze w porównaniu z tradycyjnymi kominkami otwartymi. Pozwalają na zużycie o wiele mniej paliwa. Wydajność kominków z wkładem uwidacznia się także w fakcie, iż kominki te umożliwiają ogrzanie nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego domu. Wkłady mogą bowiem współpracować z systemem kanałowym, a dzięki temu ciepło może być rozprowadzane po całym domu.

Kominek otwarty czy z wkładem?

Wiele osób decyduje się na montaż komunika otwartego głównie ze względu na niższą cenę w porównaniu z kominkiem z wkładem. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Wszystko bowiem zależy od eksploatacji kominka. Jeśli bowiem kominek jest eksploatowany dość często, wówczas znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kominek w wkładem. Jest on po prostu na dłuższą metę tańszy w eksploatacji. Wpływ ma na to wspomniana już wysoka wydajność kominków z wkładem. Dają one zdecydowanie więcej ciepła przy mniejszym zużyciu paliwa.

Ogrzanie całego domu

Wspomniano, iż kominki z wkładem umożliwiają ogrzanie nie tylko jednego pomieszczenia, ale całego domu. Jest to możliwe na dwa sposoby. Może być to system kanałów powietrznych, czyli tzw. DGP (Dystrybucja Gorącego Powietrza). Innym sposobem jest wykorzystanie instalacji centralnego ogrzewania. Kominek z wkładem może być zatem stosowany do ocieplenia całego domu w niemal każdym przypadku.