Kim jest i ile zarabia copywriter?

  • by

Jeśli posiadasz lekkie pióro a także bogate słownictwo i dużą wiedzę o gramatyce to z całą pewnością możesz spróbować swoich sił jak copywriter. W poniższym artykule dowiesz się co robi osoba wykonująca ten zawód.

Praca

Copywriter to osoba pisząca teksty na zlecenie. Mogą być to artykuły, treści na blog, opisy produktów czy też konkretnych wydarzeń społecznych, sportowych bądź kulturowych. Oczywiście możliwości jest o wiele więcej i wszystko tak naprawdę zależy od wymagań klienta. Osoba wykonująca ten zawód powinna orientować się w zasadach internetowego pozycjonowania SEO a także potrafić szybko wyszukiwać konkretne informacje. Na szczęście nikt nie wymaga aby copywriter był biegły w każdej dziedzinie. Jak najbardziej akceptowalne jest wyszukiwanie informacji np. w sieci. Warto pamiętać jednak o tym aby teksty pisać swoim językiem ponieważ te przypominające kopię innego tekstu bądź artykułu w większości przypadków są odrzucane. W tym zawodzie istnieje możliwość (chociaż nie jest to regułą) pracy zdalnej co jest jego dodatkowym atutem tak samo.

Zarobki

Wynagrodzenie copywriterów posiada bardzo duży rozstrzał. Najczęściej są to kwoty od 1800 do 2500 złotych. Jednak osoby zatrudnione w większych firmach i przedsiębiorstwach mogą liczyć na zdecydowanie lepsze zarobki sięgające nawet 7500 złotych wzwyż. W większości przypadków copywriterzy pracują na umowę o pracę, umowę zlecenie bądź umowę o dzieło. Zawód ten jest bardzo dobrą opcją również dla osób posiadających już pracę na etacie. Wykonując zlecenia można dorobić do swojej pensji bądź zapewnić sobie drugą pensję. Wszystko dlatego, że wiele zleceń można znaleźć w internecie w serwisach, o których mowa będzie niżej. Praca nawet 2-3 godziny w wolnym czasie potrafi zapewnić bardzo dobre źródło dochodu.

Gdzie szukać zleceń

Praca tak naprawdę sama szuka człowieka. W internecie znajduje się bardzo dużo copywriterskich ogłoszeń. Zlecenia można znaleźć na wielu portalach, między innymi: olx, money, gumtree, freelanceria, oferia, textbookers, czy useme, a także forach internetowych oraz facebookowych grupach o tej tematyce.

Czego nie wolno?

Praca jako copywriter daje dużo możliwości oraz korzyści jednak posiada też swoje zasady jakich należy przestrzegać. Najważniejszą z nich jest unikalność. Każdy zleceniodawca chce uzyskać nowatorski tekst pisany specjalnie z myślą o nim a nie produkt typu kopiuj – wklej. W swoich pracach oczywiście wolno inspirować się innymi artykułami a także czerpać informacje z przeróżnych źródłach. O tym, że copywriter nie musi być alfą i omegą wspominaliśmy już wcześniej. Jednak nie może on być też plagiatorem. Dlatego też każdy copywriter musi mieć na uwadze unikalność swoich tekstów. Zbytnie kopiowanie a wręcz dosłowne przepisywanie nawet fragmentów tekstów innych osób szybko wyjdzie na jaw co spowoduje odrzucenie takiej pracy. Kopiowanie innych artykułów jest stosunkowo łatwe do wykrycia ponieważ wystarczy wkleić kawałek tekstu w wyszukiwarkę i porównać z wynikami jakie wyświetliły się przy danym haśle.